Poznajemy Rotterdam

Rotterdam leży w delcie Renu i Mozy, nad Nową Mozą w zachodniej części Holandii, prowincja Holandia Południowa. Rotterdam to największy port w Europie o długości 40 km. Obie rzeki zapewniają doskonały dostęp w głąb kraju a transport rzeczny może dotrzeć aż do Bazylei i Francji. Miasto o powierzchni 319,35 km² liczy 617 347 mieszkańców, co przekłada się na 2957 osób na km².

Historia miasta Rotterdam

Początki miasta miały miejsce jako osada nad torfowiskiem nad rzeką Rotte (znaczy „błotnista woda”) założoną w 900 n.e. Osada była często zalewana, więc w 1260 roku zbudowano zaporę nad rzeką Rotte (stad Rotterdam). W 1340 roku hrabia Wilhelm IV nadał prawa miejskie. Miasto liczyło 2 tys. mieszkańców. Rok później zakończono budowę kanału Rotterdamse Schie, który służył do celów handlowych i tym samym przyczynił się do rozbudowy miasta. Od XIV wieku Rotterdam rozwijał się jako miasto portowe. Rotterdam stał się jednym z największych portów w Holandii, zaraz po Amsterdamie. Otwarcie nowego kanału Nieuwe Waterweg przespieszyło rozwój miasta. Kanał o długości 20 km stał się sztucznym ujściem rzeki Ren i połączył morze z portem. Druga wojna światowa zniszczyła niemalże całkowicie miasto.

Rotterdam

Zabytki i atrakcje turystyczne Rotterdamu

Rotterdam to miasto podzielone na dwie części: pierwsza – Landstad (miasto na wodzie) i druga – Waterstadt (część portowa miasta). Obie części miasta odddzielają: subtropikalne kąpielisko, nowoczesne osiedle mieszkaniowe oraz wieża Euromast, która mierzy 185 m i jest największym budynkiem w mieście. Euromast jest atrakcją dla turystów, których szybkie windy przewożą na punkt widokowy, aby podziwiać panoramę miasta i portu. Dla osób kochających starą architekturę polecamy nabrzeże Oude haven i zachowaną część starego portu. Do starej architektury zalicza się obecny budynek muzeum historycznego – Schielandshuis. Jak na holenderskie miasto przystało, możemy zwiedzić 7 młynów. Dwa z nich De Ster („Gwiazda”) i De Lelie („Lilia”) to bliźniacze młyny pochodzące z XVIII i XIX wieku.

wiatrak

Miasto oferuje również mini rejs po porcie. Jest to 75-minutowy rejs dookoła portu, a innym turystom polecamy rejs taksówką wodną po rzece Maas (Moza). Rzeka dzieli Rotterdam na południową i północną cześć. Wodne łodzie to szybki sposób na poruszanie się w dogodne dla nasobrane miejsce. Po mieście możemy poruszać się także historycznymi tramwajami, rowerem, metrem. Niestety, porusznie się samochodem jest niepraktyczne i drogie.

Rotterdam

Nie należy zapomnieć o kulturze tego miasta. Rotterdam to miasto festivali, muzyki – Rotterdam Philharmonic Orchestra i teatrów, między innymi Teatr Nieuwe Luxor. Teatr mieści się w modnej dzielnicy Kop van Zuid, a budynek teatru to dzieło sztuki nowoczesnej. Grane są głównie produkcje muzyczne, kabaretowe oraz koncerty. Również świat sportu ma wiele do powiedzenia. W Rotterdamie odbywają się imprezy sportowe: Bavaria City Racing, Formuła 1 oraz ABN AMRO Rotterdam Marathon, Rabobank dla rowerzystów.

Pamiętajmy o świecie gastronomii. Każdy wie, iż restauracje w Holandii to światowej sławy kucharze i wykwintne dania. Dla pań znajdzie się wspaniała hala targowa z najlepszymi produktami świata, a raj dla zakupoholików znajdziemy na jednej z ulic handlowych w Rotterdamie – Lijnbaan. To skupisko największych sieci handlowych, a najsłynniejszym luksusowym domem towarowym jest De Bijenkorf (dosłownie „Ul”). Ciągniemy jak pszczóki do ula….

Rotterdam

Według rankingu przeprowadzonego przez portal turystyczny LonelyPlanet, miasto Rotterdam zajęło 5 miejsce na liście najciekawszych miast pod względem turystycznym i architektonicznym. Miasto zdobyło uznanie za futurystyczną architekturę, życie nocne i gastronomiczne oraz innowacyjne osiągnięcia kultury.

Wszystkim polskim turystom polecamy zabytkowe a zarazem nowoczesne miasto Rotterdam w Holandii. Warto skorzystać z okazji szybkich przewozów osób busami osobowymi do tak uroczego miasta i kraju w Europie Zachodniej, jakim jest Rotterdam.