Wyjazd do Belgii – co musimy wiedzieć?

Belgia to kolejny europejski kraj do którego Polacy chętnie wyjeżdżają za pracą. Płace i warunki socjalne pozwalają na godne życie dla całej rodziny. Ale zanim wybierzemy się w podróż do Europy Zachodniej, poczytajmy kilka ważnych spraw na temat danego kraju.

Wybierając się do Belgii musimy zadbać o aktualny dokument tożsamości – dowód lub paszport. Jako członkowie UE mamy prawo do swobodnego poruszania się po terytorium państw członkowskich. Proces meldunkowy jest ściśle przestrzegany. Należy w ciagu 8 dni zameldować się w urzędzie gminy. Obowiązek ten nie obejmuje osób zameldowanych w hotelach, pensjonatach i motelach. Polacy przebywający w Belgii dostają tzw. ” deklarację przybycia” ważną 3 miesiące. Po upływie tego terminu należy opuścić obszar Belgii, ponieważ na zlecenie urzędu gminy policja może sprawdzi nasz status meldunkowy. Natomiast pobyt powyżej 3 miesięcy uzyskują osoby, które:

  • są zatrudnione lub prowadzą własną działalność na terenie danego kraju
  • osoby mające wystarczajace środki finansowe dla siebie i rodziny oraz posiadają ubezpieczenie medyczne
  • osoby podejmujące naukę.

Wjeżdżajac do Belgii musimy pamiętać o ograniczeniu ilościowym rzeczy do „użytku osobistego”. Do „użytku osobistego” zalicza się rzeczy przeznaczone na prezenty. Rzeczy te nie podlegają odsprzedaży osobom trzecim. Przy wjeździe na teren belgijski możemy posiadać przy sobie następujące ilości:

  • 200 szt. papierosów
  • 200 szt. cygar
  • 1 kg tytoniu
  • 10 l spirytusu
  • 20 l wina o zwiększonej zawartości alkoholu typu porto, 90 l wina w tym 60 l wina musującego
  • 110 l piwa.

wyjazd do Belgii

Młodzieży poniżej 17 roku życia nie wolno wwozić alkoholu i produktów tytoniowych.

Kolejną ważną sprawą dla Polaków wybierających się do Belgii jest posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) o którą należy ubiegać się w Narodowym Funduszu Zdrowia przed wyjazdem do obranego przez nas kraju. Każdy członek rodziny posiada własną kartę. Z EKUZ możemy korzystać tylko w ramach podstawowego systemu ochrony zdrowia. Za opiekę prywatną płacimy z własnej kieszeni. Do szpitala kieruje nas wyłącznie lekarz rodzinny. W Belgii obowiązują belgijskie kasy chorych, do których należy zwracać się po zwrot kosztów leczenia.

Po autostradach wolno jeżdzić do 120 km/godz, a na drogach szybkiego ruchu do 90 km/godz. Na obszarze niezabudowanym możemy poruszać się do 70 km/ godz., a na obszarze zabudowanym do 50 km/godz. Obowiązuje przepis dotyczący zapinania pasów z przodu jak i z tyłu pojazdu. Rozmowy telefoniczne przez komórkę są surowo zabronione, a dopuszczalna ilość alkoholu we krwi to 0,5 promila. Belgijska policja jest wyjątkowo skrupulatna. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane.

Belgia jest krajem przyjaznym turystom. Czekolada i piwo kusi nie tylko turystów z Polski, ale i innych krajów europejskich. Zachęcamy do podróżowania do Belgii i Europy Zachodniej.